Chleb biały bez zaczynu

(Ten wpis nie ma jeszcze ocen. Bądź pierwszą osobą, która zagłosuje.)
Chleb biały bez zaczynu

Dziś na moim stole zagościł chleb biały, do którego wykonania nie użyłam zaczynu. Wybrałam ten przepis z bardzo prozaicznego powodu – dzień wcześniej zapomniałam przygotować zaczyn, a bardzo zależało mi na świeżym pieczywie. Jak widać, dla chcącego nic trudnego! Chleb ma jasny i miękki miękisz oraz delikatną skórkę, która bardziej przypomina skórkę bułki, a nie chleba.

Chleb biały bez zaczynu
Z podanej proporcji uzyskałam jeden bochenek o wadze 1 kg. Polecam jednak podzielić ciasto na dwie części i upiec dwa mniejsze bochenki.
Drukuj przepis
Składniki
  1. 680 g mąki pszennej typ 650
  2. 460 g wody
  3. 14 g soli
  4. 3 g drożdży instant
Wskazówki wykonania
  1. Mieszanie. W misce wymieszać mąkę, sól i drożdże. Podczas wlewania wody mieszać wszystkie składniki do połączenia się. Gdy mąka wchłonie wodę ciasto przełożyć na stolnicę posypaną mąką. Wyrabiać ciasto przez około 5 minut do momentu aż ciasto ukształtuje się w kulę. Następnie dłonie obsypać mąką i usunąć resztki ciasta. Ciasto wyrabiać przez kolejne 5 minut aż będzie gładkie i sprężyste.
  2. Fermentacja wstępna. 3,5 godziny w temperaturze około 24 ºC. Naczynie, w którym znajduje się ciasto powinno być przykryte folią spożywczą.
  3. Składanie. Ciasto należy składać trzykrotnie w odstępach 50 minutowych. Pierwsze składnie ciasta powinno mieć miejsce po 50 minutach od rozpoczęcia fermentacji wstępnej.
  4. Dzielenie i formowanie. Ciasto podzielić na dwie równe porcje i uformować bochenki.
  5. Fermentacja końcowa. 60-90 minut w temperaturze około 24 ºC pod przykryciem z folii spożywczej lub ściereczki kuchennej.
  6. Pieczenie. Wykonać nacięcia na powierzchni chleba, które pozwolą na równomierny wzrost bochenków i zapobiegną ich pękaniu. Piec przez 30 minut w 260 ºC.
Chlebki http://chlebki.pl/
Chleb biały

Chleb białyDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Background patterns designed by Freepik